logo

METODA OPCJI

Metodę Opcji stworzyli Barry Neil i Samaria Kaufmanowie dla Rauna, ich autystycznego syna. Dwoje rodziców, bez przygotowania pedagogicznego , postanowiło stworzyć program nazwany Son-Rise, który oparty jest na głębokim szacunku do dziecka, do jego zainteresowań, nawet jeśli innym wydają się dziwaczne i niepotrzebne. Bawili się w Jego zabawy, aby zaufał i pozwolił pokazać jaką radością może być obcowanie z drugą osobą. Udało się. Prowadzili program cztery lata. Dziś Raun to dorosły, wykształcony i inteligentny mężczyzna. Pracuje w ATCA, jeździ po świecie prowadząc wykłady na temat filozofii opcji.

Metoda Opcji to terapia domowa. Wszystkie zajęcia odbywają się w odpowiednio przygotowanym pokoju-playroomie. A główni terapeuci to rodzice wspierani przez wolontariuszy. Najważniejszym elementem terapii jest ‘przyłączanie się’ do dziecka w jego zabawach. W ten sposób dziecko czuje się akceptowane, ważne (bo jego zabawy się nam podobają). Zyskuje wiarę w siebie, we własne możliwości i jest w stanie pokonać własne ograniczenia (strach przed ludźmi).

W ramach Metody Opcji koncentrujemy się na głównych wyzwaniach dzieci autystycznych:
– kontakcie wzrokowym
– komunikacji
– interakcji z drugą osobą
– elastyczności

Do każdego z tych wyzwań przypisanych jest szereg technik zachęcających dzieci do pokonywania własnych ograniczeń. Celem jest sprawienie aby dziecko pokochało patrzenie na innych, rozmowę, interakcję i aby zrozumiało, że bycie elastycznym daje nam możliwość poznania interesujących rzeczy.

Wszystko zawsze odbywa się za przyzwoleniem dziecka. Najważniejsze to pokazać dziecku, że to ono swoją wolą panuje nad światem a nie odwrotnie. Szanujemy każdą decyzję dziecka, nawet odmowną, bo to ono podjęło decyzję, najlepszą jaka mogło, JEGO.

Główny ośrodek terapeutyczny ATCA mieści się w Shieffield (USA). To tam rodzice odbywają szkolenia, to tam dostają nadzieję, to tam uzmysławiają sobie jakiego zaszczytu dostąpili mając takie wyjątkowe dziecko.

Po odbyciu szkoleń rodzić nie zostaje pozostawiony sam sobie. Instytut oferuje szereg usług wspierających rodziców w ich programie.

(żródło: planetaleny.pl)

1,899 total views, 1 views today


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.